top of page

CZYM SĄ POLIMERY?

WŁAŚCIWOŚCI POLIMERÓW

POLIMERY

​Polimerami (gr. polymeres - wieloczęściowy, zbudowany z wielu części) nazywa się substancje

chemiczne o bardzo dużej masie cząsteczkowej, które składają się wielokrotnie powtórzonych jednostek

zwanych merami. Merem może być identyczna fragment lub kilka (najczęściej dwa) różnych fragmentów

(mówimy wtedy o kopolimerach). Dodać należy, że przez bardzo dużą masę cząsteczkową polimeru rozumie się

sytuację, gdy odjęcie lub przyłączenie jednego bądź kilku merów nie zmienia zasadniczo jego ogólnych

własności chemicznych i fizycznych.

POLIMERYZACJA

Polimeryzacja - reakcja, w wyniku której związek chemiczny o małej masie cząsteczkowej zwany monomerem lub mieszanina kilku takich związków reagują same z sobą, aż do wyczerpania wolnych grup funkcyjnych, w wyniku czego powstają cząsteczki o wielokrotnie większej masie cząsteczkowej od substratów, tworząc polimer.

 

POLIMERY BIODEGRADOWALNE

Reakcje polimeryzacji: stopniowe - w których reakcja następuje "krok po kroku", tj. najpierw reagują z sobą dwa monomery tworząc dimer, a następnie dimery reagują z sobą tworząc tetramery itd. W stopniowej polimeryzacji masa cząsteczkowa produktu bardzo silnie zależy od stopnia przereagowania monomerów. (Patrz: Równanie Carothersa) Aby więc uzyskać polimer o dużej masie cząsteczkowej należy uzyskać wysoki stopień przereagowania monomerów;

łańcuchowe - w których reakcja następuje "lawinowo", zaczyna się ona od reakcji inicjowania aktywnej formy monomeru, która jest w stanie przyłączać do siebie kolejne monomery w reakcji propagacji pozostając aktywna aż do momentu "śmierci" w wyniku reakcji terminacji. Reakcje terminacji i inicjacji przebiegają stosunkowo wolno, natomiast reakcja propagacji przebiega błyskawicznie, dzięki czemu można w tym procesie uzyskać polimery o dużych masach cząsteczkowych. W polimeryzacji łańcuchowej nie potrzeba osiągać wysokiego stopnia przereagowania monomerów. Masa cząsteczkowa uzyskiwanego polimeru zależy głównie od stosunku szybkości reakcji inicjacji i terminacji do szybkości reakcji propagacji. Szczególnym przypadkiem polimeryzacji łańcuchowej jest polimeryzacja żyjąca.

RODZAJE POLIMARYZACJI

bottom of page